16. آبان 1395 - 10:22   |   کد مطلب: 21795
در میزگردی مشکلات مسیر ازدواج بررسی شد؛
جوانان و گزینش همسر/مشکلات و موانع ازدواج
صبریه:مشکلات حقیقی و ساختگی مسیر ازدواج و راه حلهای رفع این مشکلات در میزگردی توسط کارشناسانی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.
مشکلات ازدواج جوانان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ خداوند ،یک نوع تجاذب و کشش درونی میان دختران و پسران قرار داده است که در یک سن مناسب خواهان هم شوند و اضطراب آنان برای یکی شدن را با ازدواج به آرامش مبدل می سازد و این آرامش را  در آیه 30 سوره روم راز آفریدن همسر بیان نموده است.

تصمیم و انتخاب همسر یکی از حساسترین و مهمترین انتخاب یک فرد است چون سعادت و شقاوت مابقی عمر خود را در این انتخاب گره زده است.همواره در طول تاریخ مشاهده شده است که در کنار هر مرد  و یا زن موفقی،همسری شایسته وجود داردو بالعکس نیز وجود دارد و پیامبر اکرم(ص) درباره ی همسر بد می فرماید: «خداوندا به تو پناه می برم از همسری که پیرم کند ،قبل از آنکه زمان پیریم فرا رسد.»

در عصر حاضر هرگاه به جوانی گفته شود که ازدواج نماید ،فورا مشکلات مالی و اقتصادی را ردیف می سازد ولیاگر در ازدواج و انتخاب همسر ، معیار و ملاک اسلامی بود اکثر مشکلات و موانع این مسیر وجود نداشت.

در این میزگرد مشکلات و موانع ازدواج و راه حلهای رفع آن توسط ندا اکبری کارشناس جامعه شناسی، ملیحه شهسواری کارشناس علوم اجتماعی،مریم مرادی کارشناس تاریخ و سمیه جمشیدی سطح دوم حوزه علمیه  به شرح زیر مورد تحلیل و بررسی  قرار گرفت.

معیار انتخاب همسری شایسته چیست؟

 

اکبری: به جرات می توان گفت سخت ترین و مهمترین انتخاب هر فرد در زندگی ،گزینش همسری همتا،همشان و متناسب است که باعث هماهنگی و تناسب در طول زندگی می شود.پس در این انتخاب باید دقت،مشورت و تحقیق مورد توجه باشد چون دقت در انتخاب باعث سهولت در ازدواج می شود.معیار و ملاک هایی که هر فرد در نظر می گیرد باید دو اصل تناسب اعتقادی و رفتاری را در خود داشته باشد  تا ازدواج به سعادت ختم شود.

 

شهسواری: شرافت خانوادگی به معنای نجابت ،پاکی و تدین  باید یکی از شروط و معیار انتخاب زوج باشد، اگر خانواده و اقوام همسر دارای شرافت باشند  زندگی در ثبات پیش می روند ولی اگر خانواده و خویشان  همسر شریف نباشند زندگی زوجین را با دخالت  آنان به بی ثباتی کشیده می شود .پس با یک خانواده و خویشانی پیوند ایجاد شود که باعث رشد و کام روایی باشد و نه سقوط و بدبختی.

 

مرادی: تناسب و تعادل  در تمام سطوح زیبایی، عقل ،فرهنگ و اقتصادی در انتخاب همسر باید رعایت شود چون تناسب و یک سطح بودن باعث جلوگیری از زیادخواهی و مشکلات ناشی از دو فرهنگی می گردد. توجه به تجربیات بزرگترها در امر ازدواج  دلیل خوبی برای انتخاب همسر شایسته است .خلاصه می توان گفت که  دختر و پسر باید هم کفو باشند یعنی همتایی،سنخیت و تناسب داشته باشند.

 

جمشیدی: تدین مهمترین اساس  و معیار انتخاب همسر است چون فردی که پایبند به دین است به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک نیز پایبند است.فردی که متدین است همه ی اعمال ،رفتار و اخلاقش تابع اسلام است پس در زندگی مشترک نیز تابع احکام اسلام در برخورد با همسر نیز هست  و ریشه اکثر مشکلات زوجین در این رعایت حقوق ها از بین می رود و زندگی با ثبات و آرامش را سپری خواهند نمود.

مشکلات  و موانع  سر راه ازدواج چیست؟راه حل مقابله با این موانع چیست:

 

اکبری: قسمت عمده ی مشکلات سر راه ازدواج مشکل مالی و اقتصادی است و بهانه بیشتر جوانان برای ازدواج نکردن است.نبود شغل،نبود مسکن و عدم توانایی تامین معاش زندگی مهمترین عامل کاهش ازدواج است .برای رفع چنین مشکلی باید وام هایمخصوص ازدواج با سهولت در وهله اول در اختیار زوجین قرار گیرد و برای متاهل ها بیش از مجردها اعتبار پذیرش شغلی قائل شوند  تا مشکلات مالی کاهش یابد.

 

شهسواری: مشکلات و موانع در هر مسیری طبیعی است چون در ذات انسان توانایی چیره شدن بر این مشکلات وجود دارد .دختران و پسران جوانی که قصد ازدواج دارند اما نبود امکانات رفاهی و یا مشکلات اقتصادی را بهانه می کنند در واقع نیمه خالی لیوان که مشکلات است را دیده اند و از تلاش و تفکر خود غافل شده اند پس با یک انتخاب همسر مناسب و برگزیدن سبک زندگی ساده و بی آلایش به راحتی می توان پله های ارتقا کیفیت زندگی را با همدلی و همراهی طی نمود.

مرادی:مشکلات و موانع ازدواج در بیشتر موارد ساختگی هستند و از سنگ اندازی و اشکال تراشی بزرگترها به وجود می آید هرچند باید به خیرخواهی و دلسوزی والدین توجه کرد و به تجربیاتشان احترام گذاشت چون آنان مصلحت فرزندان خود را می خواهند پس تکلیف دختر و پسر جوان در مقابل والدین عاقل که صلاح فرزند را بر شرایط ترجیح میدهند باید اطاعت باشد اما برخی والدین بر سر مسائل غیر عقلانی و اشکال تراشی خودخواهانه و با تعیین شرایط سخت بر مسیر زوجین آینده سنگ اندازی می کنند در این مواقعلازم است دختر و پسر در خصوص این بهانه جویی ها بطور مستقیم با والدین صحبت کند و یا در مواردی از واسطه استفاده کند تا موانع رفع شود.

 

جمشیدی: وجود تشریفات و خرجهای اضافی که خلاف اسلام است بر دامنهی مشکلات اقتصادی ازدواج افزوده است که این تشریفات ناشی از رواج عادات و آداب و رسوم جاهلی در جامعه است در صورتی که دور از این تشریفات و زیادخواهی ها می توان به سادگی،ساده زیستی را از مراسم آغاز نمود.پس بهترین و موثرترین راه حلهای مشکلات ازدواج کم کردن خرج های اضافی و روی آوردن به سبک زندگی اسلامی در سایه ی ساده زیستی است.

 

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران