20. آذر 1395 - 11:43   |   کد مطلب: 21991
صبریه: مشکل چشم گیر برخی خانواده ها ایفای نقش پدر و مادر توسط زنان است که شخصیت این زنان بیشتر جنبه مردانه به خود می‌گیرد و از لطافت و ظرافت‌های زنانه خود دور می‌ماند که مشکلات متعددی را در خانواده ایجاد می نماید.
زنان نقش پدری را به مردان واگذار کنند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ خانواده نهادی کوچک که بر اساس  ایفای نقش‌هایی که زن و مرد دارند شکل می گیرد و به پایداری و ثبات می رسد.متاسفانه در بیشتر خانواده‌ها این نقش‌ها به‌خصوص از سوی زنان چندان تعریف نشده است و زنان علاوه بر نقش خود نقش پدر را نیز برعهده می گیرند که زن را از  لطافت و ظرافت‌های زنانه خود دور کرده و شخصیتی مردانه می بخشد که علاوه بر سرد شدن زندگی ، جایگاه مرد به عنوان حامی و پشتیبان خانواده را بی رنگ و کم اهمیت می سازد.

 

زنان باید جایگاه درست خود را در خانواده درک کنند

 

پرستو پرواز دکترای روانشناسی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت:بهترین نقشی که زنان و مردان در زندگی مشترک باید ایفا کنند نقش بالغ- بالغ است یعنی زن و مرد با درک اینکه بالغ هستند و از جایگاه  خود شناختی قاطعانه  دارند که باعث نظم و ثبات زندگی مشترک می گردد.

 

وی ادامه داد:شخصیت زن و مرد مکمل یکدیگر هستند پس هر کدام بعد شخصیتی دیگری را ندارند وگرنه مکمل نمی شدند پس هیچ کدام نمی توانند نقش دیگری را بازی کنند چون توانایی انجام درست آن را ندارند پس قرار گرفتن هر کدام در جایگاه خود به تشکیل خانواده معنا می بخشد.

 

پرواز نقش آفرینی زنان به جای مردان بیشتر دانست و گفت: زنان به عنوان مادر در مواردی که مردان به هر دلیلی(خستگی،مشکلات،مسافرت کاری) به نقش خود به عنوان پدر توجه نمی کنند خلاء حضور پدر را برای فرزدان پر می کنند که در واقع دوظلم بزرگ در حق خود و همسرشان انجام می دهند .

 

وی افزود: ایفای نقش پدرانه توسط زنان از لطافت و عاطفه آنان می کاهدو در ایفای نقش خود نیز دچار نقص می شوند و از طرفی حضور و اهمیت همسرشان را به عنوان مدیر و پدر خانواده کم اهمیت می سازند پس زنان باید جایگاه خود را بشناسند و نقش خود را بهعنوان یک زن ایفا کنند.

 

شناخت جايگاه  زن و مرد در زندگي مشترك یک حق است

 

سمیه جمشیدی مدرس حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت:دنيای مردان استدلالی و دنيای زنان احساسی و عاطفی است بنابراين، پذيرش دنيای متفاوت همسران روشی برای احترام به يكديگر است و خلاف آن بی احترامی و ضد ارزش است.

 

وی ادامه داد:شناخت جايگاه هر يك از زن و شوهر در زندگی مشترك، حقوقی است كه هر يک بر ديگری دارد که میزان احترام به همسر را مشخص مي‌سازد.

 

جمشیدی افزود: بی شک احترام مرد نسبت به  نقش زن و احترام زن نسبت به نقش مرد در خانواده لازم و ضروری است و ثبات بنیان خانواده را ضامن می گردد چون نقش زن با آن همه احساس و نقش مرد با همهی عقلانی بودنش نمی تواند جابجا شود و هیچ یک نمیتوانند نقش دیگری را به درستی بازی کنند.

 

وی بی توجی به نقش همسر ر خانواده را آفت زندگی دانست و گفت: اساسا اسلام مديريت و تدبير امور مربوط به خانواده را به مرد واگذارده است و در این راستا  امام علی(ع) مي‏ فرمايد: «كلّ امري‏ءِ تُدَبّره امرأة فهو ملعون؛ هر مردی كه تدبير كارش به دست زن باشد، ملعون است» پس یک زن نمی تواند نقش یک مرد را داشته باشد.

 

جمشیدی بیان کرد: اهمیت نقش زن به عنوان کانون محبت و آرامش و نقش مرد به عنوان مدیر ومدبر خانواده برای خود والدین و فرزندان باید تفکیف شده و جایگاه این دو در کنار یکدیگر تبیین شود. پدر و مادر نقش های بی بدیلی دارند که هیچ کدام نمی تواند نقش دیگری را اجرا کند و این تفاوت باعث تکامل خانواده می شود.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران