28. ارديبهشت 1396 - 20:46   |   کد مطلب: 22132
صبریه:زنان سرپرست خانوار سختی های معیشت را به جای مردان سرپرست خانواده لمس می کنند.
 مادرانی که پدر خانواده هم هستند/ از لزوم برگزاری کارگاه های آموزشی تا ارائه وام های خوداشتغالی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛خانواده‌هایی که مرد به طور دائم غائب است و زن تنها سرپرست قانونی است و شامل  زنان مطلقه و زنان بیوه می‌شود که عمده‌ترین مشکلات زنان سرپرست خانواده مشکلات اقتصادی، ناآگاهی برای اداره امور اقتصادی خانواده، نگرش‌های منفی اجتماعی نسبت به زن سرپرست خانواده و نگرانی از آینده فرزندان است.

 

برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تولیدی در ایجاد و تقویت فرصت‌های شغلی برای زنان سرپرست خانوار، بسیار موثر واقع شده است در صورتی که زنان سرپرست خانواده از حمایت‌های اجتماعی مناسب برخوردار باشند، شیوه‌های مقابله مناسب را بیاموزند و دارای منبع کنترل درونی باشند، کمترین آسیب را متحمل می‌شوند.

 

زنان سرپرست خانوار از جمله گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه هستند

 

زهرا جامه بزرگ مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت:  زنانی را که عهده‌دار تامین معاش مادی و معنوی خود و اعضای خانوار هستندزنان سرپرست خانوار می گویند پس این زنان علاوه برنقش مادری نقش نان آور خانواده را نیز باید بازی کنند.

 

وی ادامه داد: این زنان  مجبورند به تهیه معاش زندگی خود و احیاناً فرزندانشان بپردازند و در صورت نداشتن مهارت وتحصیلات کافی ،مشکلاتشان بیشتر می شود و این یعنی آغاز سختی طاقت فرسا برای یک زن که نقش پدری را نیز باید بر عهده بگیرد.

 

جامه بزرگ افزود: این قشر زنان  از جمله گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه اند و نیازمند حمایت مادی و معنوی هستند تا حداقل شرایط زندگی را برای خود و فرزندانشان مهیا سازند.

 

این استاد داشگاه بیان کرد:ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از سوی کمیته امداد برای ایجاد فرصت‌ و زمینه شغلی مناسب یک راهکار مفید برای کاهش سختی شرایط این گروه آسیب پذیر است.

 

 

اعطای وام‌های خودکفایی ایجاد کننده فرصت شغلی برای زنان سرپرست خانوار است

 

ریحان .ن 38 ساله یکی از زنان آسیب دیده و سرپرست خانواراست که از همسرش به علت اعتیاد طلاق گرفته است و سه فرزند دارد درباره ی مشکلات خود چنین می گوید: نبود درآمد و محتاج بودن بدترین درد افرادی مانند من است ،چون در بیشتر موارد خانواده های ما هیچ گونه حمایتی از ما ندارند و باید به تنهایی بار مشکلات زندگی را بر دوش بکشیم.

 

وی گفت: تامین نیاز فرزندان ،اجاره خانه  و هزار خرج دیگر برای من که هیچ حقوقی ندارم اوضاع را سخت تر کرده است و این امر باعث محتاج شدنمان به افراد مختلف شده است.

 

این زن سرپرست خانوار ادامه داد: اعطای وام با بهره و قسط کم می تواند ما را از وابستگی و فقر نجات بدهد چون با گرفتن یک وام اشتغال زایی زمینه و فرصت کسب و کاری را دایر می سازیم و قسمتی از مشکلاتمان کاسته می شود.

 انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه