26. فروردين 1396 - 11:30   |   کد مطلب: 22538
صبریه: درصد قابل توجهی از جوانان بزهکار که چراغ قرمزهای جامعه را رد می کنند بیشتر در خانواده هایی تربیت شده اند که رابطه والدین بیمار است و مشکلات روانی خود را از این طریق کسب کرده اند.
نقش خانواده در ایجاد رفتارهای غیر اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ اهمیت زندگی خانوادگی برای کودکان به مراتب از افراد بالغ بیشتر است. چراکه در اینجا است که کودک اولین تجربیات خود را در زیستن با دیگران می آموزد. در محیط خانواده است که پایه رشد و فعالیت های آینده کودک گذاشته میشود.

اینکه در روابط ما با سایرین عشق و محبت حکمفرما است یا خصومت و نفرت، تا حد بسیار زیادی به تربیت خانوادگی بستگی دارد.

اصولا کلیه رفتارهای دوران نوجوانی، جوانی و بالاتر، چه اجتماعی باشد ویا ضد اجتماعی، در نتیجه تجربیات گذشته به وجود می آید و با توجه به این تجربیات است که میتوان این حالات و رفتارها را توجیه کرد.

بزهکاری در کودکان و نوجوانان هرچند می تواند به عوامل بسیار، ازجمله مشکلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… وابسته باشد. امّا در گام نخست این خانواده است که کودک را به مسیر صحیح هدایت می کند یا بستر گناه و جرم و انحراف را برای او مهیا می سازد. انسان به دلیل ویژگی اجتماعی بودن خود از بدو تولد تحت تأثیر افکار، عقائد و رفتار اطرافیان قرار می گیرد و بعدها به تقلید از این رفتارها و گفتارها، الگوهایی را که به نحوی در ارتباط با او هستند سرمشق رفتاری خود قرار خواهد داد.

خمیرمایه مولفه های اصلی شخصیت متعادل و پویا یا متزلزل و آسیب پذیر کودکان و نوجوانان در کانون خانواده و در سایه تعامل مطلوب با والدین، به ویژه مادر، شکل میگیرد.

اکثراعمال و رفتار ارائه شده در جامعه ناشی از هدفگذاری تربیتی خانواده است

 

دکتر پرستو پرواز روانشناس در گفت و گو با خبرنگار پایگاه صبریه اظهار داشت: هیچ خانواده ای از همه نظر ایده آل نیست و هیچ کس بی نقص و کمبود نیست حتی اگر نقص و کمبود واقعی نباشد اما در تصور افراد با ایده آل خود نقص پیش می آید که اسیب های متفاوت روانی را به درصد نقص و کمبود ایجاد می کنند.

 

وی ادامه داد: همه افراد در کانون خانواده در کنار والدین مراحل رشد روانی خود را آغاز می کنند و میزان تنفر،خشم ،هماهنگی و محبت  والدین نسبت به هم ،اولین پایه ای مهربانی و سازندگی یا تنفر و ویرانگری را در شخصیت کودک ایجاد می سازد که در آینده افراد نقش اساسی دارد.

 

این روانشناس وجود بزه و آسیب های متعدد اجتماعی را نشانه ی بیماری جامعه که این بیماری  افراد را به بیراهه می کشاند  را خانواده دانست و گفت:  قریب به اتفاق بزهکاران ،جوانانی با نابسامانی خانوادگی هستند که متاسفانه تنها بایکی از والدین زندگی می کنند یا والدینی دارند که با نارضایتی و گاه ناسازگاری باهم زندگی میکنند.

پرواز نقش خانواده در کاهش آسیب را مهم بیان کرد و افزود: اگر همه ی خانواده ها در ارامش به سربرند و پدر و مادر با فراغت زندگی کنند ودر محیطی امن و با محبت  فرزند خود را بپرورانند تا  کودکانشان در بزرگسالی چنین رفتار کنند جامعه به سوی سلامت پیش خواهد رفت.

 

خانواده مهمترین پایگاه شخصیت سازی کودک است

 

دکتر زهرا جامه بزرگ مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه صبریه اظهار داشت:  خانواده تا سنین بلوغ مهمترین پایگاه تربیتی و شخصیت سازی است که کودک در آن رشد می یابد  پس نقش مهمی در شکل گیری آینده فرد و جامعه دارد.

 

وی ادامه داد: حفظ تعادل روانی کودک ناشی از حفظ تعادل عاطفی است و درصورتی این تعادل ایجاد می شود که خانواده و جامعه داری تعادل عاطفی باشند که کج روی ها را اصلاح کند نه آنکه  یک خطا را به بزه بیانجاماند.

جامه بزرگ گفت: تعادل افراد از نظر روانی از میزان تنفر و محبتی بدست می آید که فرد آن را با تمام هستیش از خانواده بیشتر کسب نموده است که در شخصیت و رفتارش بروز می کند و وی را فردی با شخصیت خوب یا بد پروش می دد.

 

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران