17. ارديبهشت 1396 - 10:44   |   کد مطلب: 22647
صبریه: علت اصلی افسردگی احساس غمگینی مداوم و کاهش علاقه به انجام امور مختلف است و افسردگی شایع در زنان پس از زایمان اتفاق می افتد و اگر افسردگی پس از زایمان درمان نشود ممکن است سالها و ماه ها بطول بیانجامد و بر سلامت مادر و رشد و تکمل فرزند تاثیر منفی بگذارد.
 افسردگی پس از زایمان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛علامت اصلی افسردگی، احساس غمگینی مداوم و عدم علاقه به انجام اموری است که فر پیش از این به راحتی انجام می داده است و در صورتی که این علائم بیش از دو هفته طول بکشد و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد کند به آن بیماری افسردگی گفته می شود.در زنان افسردگی پس از زایمان شایع است  و از هر 6 زنی که نوزاد را به دنیا می آورند ،یک زن دچار افسردگی پس از زایمان می شود که نیازمند درمان است  و اگر افسردگی پس از زایمان درمان نشود ممکن است سالها و ماه ها بطول بیانجامد و بر سلامت مادر و رشد و تکمل فرزند تاثیر منفی بگذارد. در بررسی افسردگی پس از زایمان و اقدامات لازم در رفع افسردگی مادران گزارشی به شرح زیر صورت گرفته است.

 

درمان افسردگی پس از زایمان یک الزام است

 

دکتر فائزه تاتاری روانپزشک در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: بروز علائمی مانند کاهش سطح انرژی، زیاد خوابیدن، اضطراب و بیقراری شدیدی که باعث عدم تمرکز در فرد شود و احساس بی فایده بودن در هر فردی بیانگر دچار شدن به افسردگی است.

 

وی ادامه داد: افسردگی بیانگر ضعف فرد نیست بلکه مورد تحریک قرار گرفتن روان فرد و سلب آرامش از اوست که با درمان های روانشناختی و گاه مصرف داروهای آرام بخش درمان می شود.

تاتاری احساس درماندگی، گریه کردن زیاد و بروز حساس خشم و تنفر از نوزاد را تاز علائم افسردگی پس از زایمان دانست و افزود: اگر این نوع افسردگی درمان نشود هم بر سلامت روانی مادر و هم سلامت نوزاد تاثیر منفی خواهد داشت.

 

این روانپزشک  افسردگی حاد پس از زایمان را خطرناک بیان کرد و گفت: افکار خودکشی و یا آسیب به نوزاد درمواردی به چشم خورده است که پس از ماه ها و حتی سالها به این نوع اختلال توجهی نداشته اند و این گروه باید حتما تحت نظر و درمان قرار گیرند و صرف ایجاد بستر آرام  در خانه درمان نمی گردند.

 

 وی بیان داشت: عدم رضایت از زندگی زناشویی، عدم وجود حمایت‌های اجتماعی یا حوادث و استرس‌های بزرگی که در زمان بارداری یا نزدیک به زایمان رخ می‌دهند نیز می‌توانند فرد را مستعد ابتلا به اختلالات خلقی پس از زایمان کند.

 

تاتاری بهبود بسیاری از زنان دچار افسردگی پس از زایمان در گذر زمان را ناشی از توجه و محبت همسر، دوستان و یا خانواده  اعلام کرد و در ادامه گفت: انجام کارهایی که لذت می برند مثل پیاده روی، خرید و تفریح را در برنامه خود قرار دادن و در این امور نوزاد خود را همراه داشتن در بهبود افسردگی تسریع می بخشد.

تغییر سبک زندگی با ورود نوزاد در مواردی منجر به افسردگی می شود

 

یسرا فتحی کارشناس روان درمانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت: تغییر وضعیت زندگی پس از زایمان و اختلال در خواب و کمبود زمان در رسیدگی مادر به خود از عوامل دچار شدن به افسردگی پس از زایمان است.

 

وی تغییرات خلقی مادر پس از زایمان را که با تندخویی و کسالت همراه باشد زمینه شروع افسردگی دانست و گفت: جلب توجه اطرافیان خصوصا همسر در شرایط جدیدی که با ورود نوزاد اغاز شده در جهت کسب همیاری  اگر با بی توجهی و سرخوردگی مادر مواجه شود به افسردگی پس از زایمان تبدیل می شود.

 

فتحی ادامه داد: ایجاد حس اطمینان و همدلی همسر و اطرافیان در  کمک به کنار آمدن با شرایط جدید از اختلال افسردگی می کاهد همسرها باید بدانند که توجه محض به نوزاد و بی توجهی به مادر نوزاد او را گوشه گیر و غمگین می کند که با گریه کردن قصد تخلیه دارد و این موضوع بر عمق افسردگی می افزاید.

 

وی  مراقبت از نوزاد توسط پدر و مادر بصورت مشارکتی و ایجاد فرصت مناسب برای استراحت مادر را در کاهش  افسردگی مهم دانست و افزود: تقسیم کارها در دوران شیردهی پس از زایمان و تسلط کامل مادر بر اوضاع متحول شده بهترین اقدام برای حفظ سلامت جسم و روان مادر و آرامش خانواده خواهد بود.

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران