19. مهر 1396 - 18:00   |   کد مطلب: 23217
صبریه:عفیف بودن تنها دختران و زنان جامعه به رعایت آن ملزم نیستند ‏بلکه پسران و مردان نیز موظف به رعایت عفاف در جامعه هستند.‏

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ حجاب و عفاف همواره بخشی ‏عمده از رسالت انبیاء و اولیاء ادیان و علما بوده است زیرا حفظ حجاب و ‏عفاف به حذف بسیاری از گناهان کمک می کند و رعایت حجاب ‏اسلامی، به تهذیب و تزکیه نفس و ملکات نفسانی پرداخته و قرب الهی ‏رانصیب انسان می کند مسئله ی حجاب که یک دستور دینی است و از ‏مسائل مهم جامعه ماست و با بسیاری از مسائلی پیوندخورده، دارای ‏ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شده است . این مسئله از آن جهت ‏که خطابش با زنان است ، به نیمی ازجمعیت جامعه مربوط است و از آن ‏جهت که در تنظیم روابط زن و مرد نقش دارد به همه افراد جامعه مربوط ‏می شود حجاب به معنا پوشش بیرونی و عفاف به معنا پوشش درونی ، ‏این دو عامل باعث سلامت جامعه است و در صورت نبود این دوموجب به ‏وجود آمدن مشکلات و اثرات مخرب زیادی درجامعه خواهد شد بنابراین ‏رعایت و ترویج عفاف و حجاب در جامعه اسلامی یکی از دغدغه های ‏امروز جامعه اسلامی به شمار می رود که یکی از موضوعات حساس در ‏جنگ نرم نیز همین موضوع است که از سوی مقام معظم رهبری و ‏بسیاری از علما بارها مورد تأکید قرار گرفته است.گزارش حاضر تحت ‏عنوان اهمیت و ضرورت عفاف در جامعه اسلامی درصدد است اهمیت و ‏ضرورت عفاف در جامعه اسلامی را موردبررسی قرار دهد. ‏

 

عفاف در مفهوم مقاومت در برابر خواسته های نفسانی، علاوه بر آنکه در ‏قرآن به صراحت مورد توجه قرار گرفته است در روایات وارده از معصومین ‏نیز دارای جایگاه ویژهای است. عفاف امری عام است. نه تنها زنان بلکه ‏مردان را نیز در زیر چتر خود می‌آورد. از دیدگاه حضرت امام رضا(ع) گستره ‏عفاف از رعایت عفاف ظاهری با پوشش مناسب و عدم تبرّج، فروگرفتن ‏چشم از نگاه به بیگانگان تا حفظ باطن در برابر ارتکاب به حرام، همه ‏جوانب را در بر می‌گیرد. انسان‌های عفیف پایه‌گذار جامعه‌های عفیف ‏هستند که در برابر زشتی‌ها مقاومت نموده و دامن عفتشان را به ‏پلیدی‌ها نمی‌آلایند

 

عفاف تنها به زنان اختصاص ندارد بلكه از آيات و روايات بر مي‌آيد كه عفاف ‏عموميت داشته و شامل مردان نيز مي‌شود. خداوند در قرآن خطاب به ‏مردان می‌فرمايد: «به مومنان بگو چشمهاي خود را از نگاه به نامحرمان ‏فرو گيرند و دامان خود را حفظ كنند». (نور ـ 30) امام صادق(ع) فرمود: هر ‏کس نامحرمی را دید و چشم خود را به طرف آسمان بلند کرد یا بست، ‏خداوند در بهشت، حورالعین بهشتی را به عقدش درمی‌آورد. در حدیثی ‏از پيامبر اکرم(ص) آمده است: کسی که نظر به نامحرم را از خوف خداوند ‏ترک کند، خداوند به او ايماني عطا مي‌کند که شيرينی آن را در قلبش ‏می‌يابد. (بهشت خوبان، محمدی نيا، ص 301) در این روایت به رعایت ‏عفّت به نحو عامّ اشاره شده‌است و مقصود روایت اعمّ از زن و مرد ‏است. که پاکدامنی مردان تضمین‌کننده پاکدامنی زنان است. رسول ‏اکرم(ص) فرمودند: پاکدامن باشید تا زنانتان پاکدامن باشند. (نهج ‏الفصاحه، ح‏1089)‏

عفّت مردان غیر از حفظ چشم و شهوت، حفظ ناموس نیز میباشد، در ‏واقع حفظ عفّت زنان در قلمرو عفّت مردان نیز قرار میگیرد. امام على(ع) ‏فرمودند: «... عِفَّتُهُ (الرَّجُل) عَلى قدرِ غَیرَتِهِ» پاکدامنی او (مرد) به اندازه ‏غیرت اوست؛ نهج البلاغه، حکمت‏47‏.

و به زنان با ايمان هم مي‌فرمايد: «به زنان با ايمان بگو چشم‌های خود ‏را  فرو گيرند و دامان خويش را حفظ كنند.» (نور ـ 31)‏

انسان عفيف انسانی است كه سنگين و با وقار باشد، از خودنمايی ‏بپرهيزد، در سخن گفتن و رفت و آمد و راه رفتن عفيف و دارای پوشش ‏مناسب باشد.

 

عفاف حلقه ی مفقوده در آموزش ما برای نسل جوان است

 

زهرا جانجانی مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری ‏تحلیلی صبریه اظهار داشت: بیان این موضوع که عفاف تنها مقوله مرتبط ‏با حجاب نیست و اینکه عفیف بودن مسئله ای مربوط به قشر زنان باشد  ‏یک ضرورت است که نیازمند آموزش است.

 

وی گفت:رعایت عفاف در جامعه چیزی نیست که یکباره محقق شود ودر حال حاضر توجه چندانی به این موضوع نمی شود و وشبکه های اجتماعی و ضعف رسانه های داخلی در فرهنگسازی عفاف یک حلقه ی مفقوده ایجاد نموده است.

 

جانجانی بیان کرد: ‏ عفاف حلقه ی مفقوده در آموزش ما برای نسل جوان است البته نهادینه نمودن مقوله ی عفاف از دوران کودکی مهم است و متاسفانه امربه معرف این مهم در آموزش مغفول مانده است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد:‏ خانواده ها نیز به عنوان رکن اصلی تربیت در جا انداختن مفهوم عفاف در اعضای خانواده کوتاهی نموده اند  که این غفلت ها باعث کاهش عفاف و اشاعه فساد و آفزایش آسیب های مختلفی خواهد شد.

 

مسئولیت ایجاد فرهنگ عفاف برعهده ی همه نهاد ها و سازمان ‏هاست

 

صدیقه محمدی مدرس مدرس حوزه ی علمیه در گفت و گو با خبرنگار ‏پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت:‏ جامعه امروز با وجود شبکه های متعدد اجتماعی،اینترنت و رسانه های مختلف که پیش روی کودکان و نوجوانان است نیازمند یک سیستم جامع متشکل از خانواده ،آموزش و پرورش و نهادهای عمومی است.

 

وی گفت:‏ عفاف تنها به زنان اختصاص ندارد بلكه از آيات و روايات بر می‌آيد كه عفاف ‏عموميت داشته و شامل مردان نيز می‌شود و انسان‌های عفیف پایه‌گذار جامعه‌های عفیف ‏هستند که در برابر زشتی‌ها مقاومت نموده و دامن عفتشان را به ‏پلیدی‌ها نمی‌آلایند

 

محمدی بیان کرد: ‏ عفت مردان غیر از حفظ چشم و شهوت، حفظ ناموس نی می باشد، در ‏واقع حفظ عفت زنان در قلمرو عفت مردان نیز قرار میگیرد.عفت عمومی زمینه خطا و آسیب هارا می خشکاند.

 

وی افزود: مسئولیت ایجاد فرهنگ عفاف برعهده ی همه نهاد ها و سازمان ‏هاست و برای سلامت جامعه ترویج فرهنگ عفاف یک ضرورت انکار ناپذیر است.

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران