23. تير 1396 - 13:43   |   کد مطلب: 22890
مشاور وزیرکشور ومدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت کشور:
حجاب مختص زنان نیست/ خانواده در کاهش آسیب های اجتماعی کارکرد نامناسبی داشته اند
مشاور وزیرکشور ومدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت کشور گفت: بروز آسیب ها در جامعه این مسئله را نشان می دهد که خانواده ها در ایران نتوانسته کارکرد و ماموریت خود را به خوبی در برابر آسیب های اجتماعی شناسایی کنند و در مقوله حجاب نیز باید براین موضوع دقت شود که حجاب مختص زن نیست و مردان نیز در مسئله عفاف و حجاب موثراند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ دکتر فهیمه فرهمندپور مشاور وزیرکشور ومدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت کشور در گردهمایی عفاف و حجاب استان کرمانشاه  اظهار داشت: یک شبهه و اتهام بزرگ در مورد حجاب به زن مسلمان وارد شده  و این فکر نادرست تا حدودی روی برخی از لایه های جمعیت مسلمان هم اثر نهاده است که حجاب نشانه ای است که اسلام خواسته زن را محدود و محصور در خانه نماید.

 

فرهمندپور ادامه داد: آیت الله جوادی آملی بیان کردند که اگر اهمیت و ضرورت حضور اجتماعی زنان دلیلی جز حجاب نبود  دلیل قانع کننده ای نبود و اگر بنا بود که زنان فقط در خانه بمانند و هیچ حضور اجتماعی نداشته باشند اصلا حجاب تشریح نمی شد.

 

وی افزود: رهبر معظم انقلاب حجاب را لباس مشارکت و کار اجتماعی زنان عنوان نمودند، و لذا حضور و مشروعیت حضور اجتماعی زنان در حجاب است و زن مسلمان با حجاب خود نشان می دهد که عنصر ارزشمندی است که باید در جامعه حضور داشته باشد و مشارکت اجتماعی داشته باشد.

مشاور امور بانوان وزیر کشورگفت : زن مسلمان با حجاب هرجا هست باید بهترین باشد و آگاه ترین زنان خانه دار باید زنان با حجاب و متدین نظام باشند وحجاب نه تنها محدودیت نیست بلکه عامل و عنصر انرژی بخش، پیش برنده و الهام بخش فعالیت های اجتماعی است و اسلام به دو عرصه حریم خصوصی و حریم عمومی معتقد است و این دو عرصه کاملا از هم متمایز و بر هم موثراند.

 

وی بیان کرد:   پرداختن به مسائل احساسی و توجه به نیازهای عاطفی و تامین نیازهای طبیعی و غریزی متعلق به حریم خصوصی است و این مسائل نباید به حریم عمومی راه یابد چراکه مسئله ساز خواهد شد.

 

فرهمندپور با اشاره به اینکه در تمام دنیا و قریب به اتفاق کشورها، بسیاری از آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد در بین افراد مجرد شایع است اما در ایران قریب به ۷۰ درصد معتادان متأهل هستند بیان داشت:این مسئله نشان می دهد که خانواده  ها در ایران نتوانسته کارکرد و ماموریت خود را به خوبی در برابر آسیب های اجتماعی شناسایی کنند.

 

مشاور امور بانوان وزیر کشورادامه داد: بسیاری از زندانیان در دنیا افراد مجرد هستند اما در ایران بخش قابل توجهی از زندانیان متأهل‌اند و این مسئله نشان می دهد که خانواده در برابر وظایق خود کوتاهی کرده است و یکی از دلایل افزایش سن ازدواج در کشور این است که بخشی از نیازهای طبیعی افراد شامل نیازهای بصری و کلامی در حریم اجتماع تامین می شود و خانواده زیر سوال می رود.

 

وی گفت: باید در حفظ و صیانت از حریم خانواده مانند شیر کنام و بیشه خانواده را محافظت کرد، متاسفانه در سازماندهی فکر اجتماعی در جامعه بویژه در مسائل فرهنگی و به طور خاص در مسئله حجاب و عفاف، جامعه ما از دیدگاه و تفکر قرآنی در برخی جهات فاصله گرفته و حتی برخی از متدینین و مبلغین و برنامه ریزان و مروجین فرهنگی از فرهنگ قرآنی در موضوع حجاب و عفاف فاصله گرفتند و در بسیاری از مواقع حجاب و عفاف را تنها اموری زنانه تلقی می کنند.

 

فرهمندپور در پایان گفت: این دیدگاه که فضای اخلاقی و اجتماعی صرفاً با آموزش و اصلاح زنان اصلاح می شود، کاملاً با نگاه قرآنی متفاوت است و در سوره مبارکه نور ابتدا مردان امر به رعایت عفاف شدند و در هفته حجاب و عفاف انواع برنامه ها و جلسات برای زنان برگزار می شود اما چند جلسه برای مردان برگزار می شود.. و چقدر برای پسران دانشجو جلسات حجاب وعفاف برگزار می شود

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه