9. بهمن 1396 - 11:50   |   کد مطلب: 23593
یک جامعه شناس گفت: شناخت حریم ها و محافظت از اطلاعات شخصی و عدم برقراری ارتباط دوستانه با افراد غریبه نباید بخش مجهول آموزش استفاده بهینه از تلفن همراه باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛  نفوذ کاربردهای تلفن همراه در شئون زندگی پدیده ای جهانی است و در جامعه ما مقبولیتش به حدی رسیده که مضرات جدی و اساسی این فناوری مدرن را مخفی و نادیده نگه می دارد، مضراتی که در حوزه های متنوع اجتماعی، فرهنگی، رفتاری، روان شناسی، پزشکی، قانونی، جزایی و. .. به آسیب زایی می پردازد و با کمی دقت و موشکافی می توان به دامنه تاثیر نامطلوب آن پی برد.

 

 در حقیقت از یک دیدگاه آسیب شناسانه می توان تلفن همراه را یک منبع بزرگ برای تولید نارسایی ها و معضلاتی دانست که آشکارا یا پنهان در مناسبات زندگی کاربران نفوذ کرده است.

 

 تحقیقات اخیر در حوزه تلفن همراه، بازبینی و نگرشی تازه برای استفاده از این وسیله پرکاربرد و عادی را ضروری می سازد و مجموعه کاربران، ارائه کنندگان خدمات و قانونگذاران و دولت ها را در معرض اقدامات پیشگیرانه قرار می دهد که پیش از هر چیز به شناخت ماهیت انواع و اقسام آسیب ها و دامنه نفوذ آنها نیاز دارد پس آسیب شناسی استفاده از تلفن همراه و نگرانی های موجود در این حوزه بسیار مهم می باشد.

 

به اعتقاد بسیاری در حال حاضر فضای مجازی بیشتر از هر مسئله ای زندگی خصوصی و یا همان حریم خصوصی انسان ها را مورد تهدید قرار داده است. گرفتن تصویر بدون اطلاع افراد توسط تلفن همراه در حوزه خصوصی و انتشار این تصاویر در حوزه های عمومی و یا تهدید به انتشار این تصاویر و باج گیری از طریق آن، انتشار تصاویر مربوط به جشن های خصوصی، انتشار آسان تصاویر ناهماهنگ با عرف جامعه و مواردی از این قبیل، نمونه ای از تخریب حریم خصوصی توسط این رسانه دیجیتال است.

 

همچنین از زمانی که تلفن همراه وارد زندگی انسان شده، ما شاهد آنیم که مرز میان حوزه عمومی و خصوصی به میزان معینی شناور شده و هر کس خواسته یا ناخواسته در معرض شنود گفتگوهایی است که افراد با تلفن همراه انجام می دهند و در آن به بیان مسائل شخصی، حرفه ای و یا خانوادگی خود می پردازند.

 

 بسیاری از محققان معتقدند استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه در ذهن و اعصاب کاربران نوعی اعتیاد پدید می آورد که درست مانند اعتیاد به مواد مخدر، بازی های رایانه ای، اینترنت و. .. مخرب است. معتادان به استفاده از تلفن همراه از دوستان و خانواده فاصله می گیرند، انزواطلب می شوند، اولویت های سنی و اجتماعی نظیر تحصیل و اشتغال را پس می زنند، هنگامی که تلفن همراه در دسترس شان نیست به آن فکر می کنند و از دوری اش رنج می برند.

 

خاموش بودن تلفن همراه در این گونه افراد تحمل ناپذیر است و موجب می شود حتی هنگام خواب یا در مواقع خاصی که گوشی تلفن همراه را خاموش می کنند یا در حالت سکوت قرار می دهند به استرس و دلشوره دچار شوند. فرد معتاد نمی تواند از گوشی تلفن همراه خود دور بماند و از هر ترفندی برای استفاده دائمی از آن بهره می جوید. این نوع اعتیاد از علاقه و وابستگی فراتر می رود و به نوعی جنون در دسترس بودن تبدیل می شود.

 

این ارتباط مجازی فرصت یادگیری آداب زندگی را به طور عملی و از طریق ارتباط موثر با اقشار مختلف اجتماعی از فرد سلب و او را در محیطی بسته و محدود محصور می کند. این آسیب در حوزه روانشناسی نسل ها بویژه نوجوان قابل بحث و بررسی است و نتایجی نظیر شکاف نسل ها، نداشتن درک متقابل، ناتوانی در برقراری ارتباط سالم در میان جمع را در پی دارد.

 

استفاده بهینه از تلفن همراه نیازمند آموزش است

 

شکوفه محمدی جامعه شناس  در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صبریه اظهار داشت:نیاز به تلفن همراه یک ضرورت محسوب می شود ولی چگونگی استفاده از آن باید به افراد، خصوصا نوجوانان آموزش داده شود و والدین باید اطلاعات لازم و کافی را قبل از در اختیار قرار دادن تلفن همراه برای نوجوان در اختیار آن ها قرار دهند.

 

وی ادامه داد: باید والدین به این مسئله واقف باشند که یک کودک به تلفن همراه نیاز ندارد اما برای سنین بالاتر پدر و مادر در صورت درخواست نوجوان برای داشتن تلفن همراه از والدین خود، هرگز نباید واکنش منفی نشان دهید بلکه با ابتداً در مورد مزایا و معایب این دستگاه، وی را قانع سازند و در صورت لزوم برایش تهیه کنند.

 

محمدی با ابراز تاسف از اینکه نوجوان و حتی کودکان ما بدون دانستن مزایا و معایب تلفن همراه،هرکدام یک یک دستگاه تلفن دارند افزود: رها نمودن فرزندان در دنیای مجازی تلفن همراه با بی آگاهی باعث تکمیل دانسته‌های این ابزار توسط دوستان  می شود که این امر بدون کنتراست و گاه ممکن است اطلاعات مخربی را دریافت کنند.

 

این جامعه شناس گفت:شناخت حریم ها و محافظت از اطلاعات شخصی و عدم برقراری ارتباط دوستانه با افراد غریبه نباید بخش مجهول  آموزش روش استفاده بهینه از تلفن همراه باشد.

 

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه