8. آبان 1395 - 11:24   |   کد مطلب: 21759
صبریه:سبک زندگی هر شخصی تابع تفسیر و نگرش و هدف آن شخص از زندگی است و برای رواج سبک زندگی اسلامی بایدنگرش اسلامی گردد.
 سبک زندگی ناب اسلامی

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ علت تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری در خصوص احیاء و ترویج سبک زندگی ناب اسلامی را بهترین راهکار بودن آن برطرف کردن معضلات فرهنگی است.

 

 سبک زندگی هر شخصی تابع تفسیر و نگرش و هدف آن شخص از زندگی است وطرح مکرر این مسأله توسط رهبری به علت هجوم فرهنگ غرب به کشورهای اسلامی و سعی در تغییر سبک زندگی اسلامی و ترویج سبک زندگی غربی است.

 روش معمول غرب این است که در گام نخست بر ذهن‌ها اثر می‌گذارد و سپس ظاهر را هدف گرفته و در گام بعدی حتی تاریخ ملت‌ها را تغییر می‌دهند.

در جامعه‌ی امروز که نظام سرمایه‌داری غرب با تهاجم فرهنگی خود سعی دارد الگویی مبتذل و غیرانسانی برای زنان و دختران مسلمان ارائه کند مسلماً پرداخت به ابعاد گوناگون شخصیتی آن حضرت می‌تواند الگوی عملی مناسب برای جامعه‌ی شیعی باشد.

 

 سیره‌ی رفتار فاطمه(س) با فرزندان خود سرمشقی مناسب برای تربیت صحیح فرزندان است،ایشان به فرزندان احترام می‌گذاشتند و آن‌ها را با احترام خطاب می‌کردند و همیشه سعی در آموزش و تربیت دینی و اخلاقی آن‌ها داشتند.

 

 حضرت فاطمه زهرا(س) در آموختن مسائل دین به دیگران اشتیاق زیادی داشت، خاطرنشان کرد: مادران و زنان جامعه باید در راستای ترویج و نهادینه کردن آموزه‌های دینی تلاش کنند.

 

نظری ساده‌زیستی و پرهیز از تجملات را از نکات برجسته‌ی زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) است و امروزه تجمل‌گرایی و چشم هم‌چشمی‌های بی‌مورد سبب فاصله گرفتن جامعه از سبک زندگی اسلامی شده‌ است.

 

غرب با طراحی الگوهای جدید روابط بین زن و مرد، والدین و فرزندان می‌خواهند ارزش‌های متعالی را تخریب کنند و به دنبال آن باعث از بین بردن استحام خانواده شوند. اگر استحکام خانواده از بین رود در کنار آن روابط خانوادگی و صفا وصمیمیت نیز از نابود می‌شود.

 

متاسفانه آمار طلاق درکشور افزایش یافته است و هدف اصلی ازدواج در راستای رسیدن به کمال و قرب الهی است که می‌تواند انسان را به جایگاه ارزنده و والایی برساند و این امر نشانگر وجه تمایز نگاه دین مبین اسلام به خانواده است.

 

 انسان همواره به خانواده نیازمند است، نحوه تشکیل و بقای خانواده نقش مهمی در سعادتمندی افراد، جوامع و ملت‌ها دارد لذا باید در تحکیم بنیان‌های خانوادگی بسیار کوشید و دین اسلام در این عرصه برعواملی چون وجود ایمان و تقوا، عشق و محبت، وفاداری، اعتماد متقابل، صبر و شکیبایی، مدیریت صحیح، اخلاق نیکو، شناخت حقوق و وظایف و ... در اعضای خانواده تاکید دارد.

 نویسنده: مریم میکائیل-کارشناس علوم حوزوی/

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)