23. آبان 1395 - 7:22   |   کد مطلب: 21826
یادداشت مهمان؛
فرهنگ چیست؟
صبریه:فرهنگ مجموعه‌ی اعتقادات و باورهای انسانی که ارزش‌های یک جامعه بر پایه‌ی آن‌ها شکل می‌گیرد.
 فرهنگ چیست؟

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه ؛ فرهنگ از گسترده‌ترین و در عین حال نا دقیق‌ترین مفاهیمی است که در علوم اجتماعی وجود دارد. دلیل گستردگی فرهنگ، حضور آن در تمام شئون حیات بشری و همچنین تفاوت دیدگاه‌های علمای علوم اجتماعی است. در حقیقت فرهنگ مجموعه‌ی اعتقادات و باورهای انسانی هستند که ارزش‌های یک جامعه بر پایه‌ی آن‌ها شکل می‌گیرد. فرهنگ محسوب می‌شود و ارزش‌ها بر مبنای باورها شکل می‌گیرند که شیوه‌ی درست زندگی کردن را می‌آموزند.

 

مبدأ همه‌ی خوشبختی‌ها و بدبختی‌های جامعه فرهنگ آن جامعه است. فرهنگ و جامعه از هم تفکیک ناپذیرند. اگر فرهنگ جامعه‌ای وابسته و مرتزق از فرهنگ مخالف باشد، ناچار دیگر ابعاد آن جامعه به جانب مخالف کشیده می‌شود و موجودیت خود را در تمام ابعاد از دست می‌دهد. زمانی جامعه‌ی مطلوب شکل خواهد گرفت که تمام ابعاد آن جامعه در سایه‌ی فرهنگش با یکدیگر هماهنگ باشند. غایت رشد فرهنگی، رشد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... جامعه است.

 

پیشرفت فرهنگی شرط اصلی برای تحصیل جامعه‌ی مطلوب است و توسعه‌ی همه‌ جانبه ی فرهنگ تنها با آگاهی کامل از ویژگی‌های فرهنگی محقق می‌گردد. اسلام طرز تفکر و ایدئولوژی خاص خود را دارد که سبب شده فرهنگ جامعه‌ای که بر پایه‌ی آن باشد از سایر جوامع مطرح شده متمایز باشد. هدف اصلی آن، استکمال حقیقی انسان‌هاست که جز با خداشناسی و خداپرستی و اطاعت کامل از اوامر و نواهی الهی و تقرب به درگاه او حاصل شدنی نیست.

 

بنابراین بعید است که مکتب اسلام  به مقوله‌ی مهم فرهنگ توجه نداشته باشد. بلکه توجه به سنت‌های صالحه و مبارزه با سنت‌های سیئه در آن مشهود است. از مجموعه‌ی آیات و روایات به خوبی فهمیده می‌شود که دین اسلام فراهم آمدن فرهنگی بر پایه‌ی عقاید بر ارزش‌های والا را که انسجام بخش همه‌ی ابعاد جامعه باشد مهم می‌داند و به صورت ویژه به تبیین ویژگی‌های این فرهنگ پرداخته است و هر ملت و جامعه‌ای که خواهان سعادت باشد می‌تواند از آن الگو بگیرد و پیروی کند.

 

نویسنده:حدیث فتحی؛

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران