26. تير 1396 - 13:33   |   کد مطلب: 22896
صبریه: امر به معروف و نهي از منكر در جامعه ترك شود خداوند ملت را عقاب و آنها را به عذاب گرفتار خواهد كرد، باید همه بر این موضوع واقف باشیم که اين فريضه يك نظارت عمومی و همگانی برای عموم مردم درمجموعه كشورهای اسلامی است ويك واجب شرعی به دوش همه است.

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ بارها به جايگاه ويژه امربه معروف و نهي از منكر در قرآن و در روايات تعابير بسيار ارزشمندی در باره آن بكار رفته و مورد تاکید قرار گرفته است.

باید به این نکته توجه داشت که اگر امر به معروف و نهي از منكر در جامعه ترك شود خداوند ملت را عقاب و آنها را به عذاب گرفتار خواهد كرد،  باید همه بر این موضوع واقف باشیم که  اين فريضه يك نظارت عمومی و همگانی برای عموم مردم درمجموعه كشورهای اسلامی است ويك واجب شرعی به دوش همه است.

اگر اين واجب شرعی ترك شود جامعه در معرض خطر قرارمی گيرد، مهم اين است كه امر به معروف و نهي از منكر از دريافت غلطی كه در جامعه وجود داشت خارج شود، درگذشته وقتی از امر به معروف ويا نهی از منكرسخن به ميان می آمد ذهن ها به سوی مسايلی مانند نماز خواندن ويا پرهيز از مشروب خواری مي رفت ولی حال كه سطح فكر مردم بالا رفته است مردم می بينند كه امر به معروف و نهي از منكر در تمام شئون فردی، اجتماعی و سياسی جامعه نقش دارد.
 

لازم است بدانیم که آسيب های اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادی نيز كه اكنون درجامعه گرفتار آن هستيم مصاديق اين دو فريضه مهم است. اگراين فريضه بزرگ را آنگونه كه اسلام مطرح می كند داخل زندگي مان پياده كنيم، می بينيم كه درهمه شئون زندگی به آن نياز داريم، همچنين گستردگی محدوده اين فريضه نياز به آموزش های جدی دارد وهمه بايد دراين حوزه آموزش ببينند تا معروف ومنكر را بشناسند و بدانند چگونه بايد امربه معروف نمود و ازمنكر جلوگيری كرد.

 

دراسلام معروف و منكر ضوابطی دارد كه بايد آن ضوابط و معيارها را شناخت و براساس آن امربه معروف و نهی ازمنكر نمود.

با  تامل و توجه به نكات بسيار زيبا در روايات و متون تاريخی می توان درصد قابل توجهي از آسيب هاي اجتماعی را كاهش داد، لزوم پرهيز از خشونت در امر به معروفیک مهم وصل است ، پيامبراكرم با نرمی و لطافت توانست درمردم نفوذ كند وبايد توجه داشت با خشونت جرم و جنايت تمام نمی شود بلكه پنهان مي گردد و كنترل آن بسيار سخت خواهد شد.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه