15. مهر 1396 - 12:39   |   کد مطلب: 23202
صبریه:زن نقش بزرگى در اجتماع دارد، زن مظهر تحقق آمال بشرى است وهمچنین نقش مادرى و عاطفه مادرى زن را بُعد مهم و قابل تأملى می بخشد.

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛جامعه انسانى با خلاقیت ها و تعامل هاى زنان و مردان پیشرفت و ترقى مى کند. نقش زنان در زندگى روزمره بسیار حیاتى است. نقش زنان و مردان نقش تکمیلى دو دست انسان در انجام امور زندگى است. امروزه زنان در زمینه هاى متعددى مشغول به کار هستند، و مسئولیت هاى اجتماعى آنان گستره وسیعى را شامل مى شود.

امام خمینى «ره» نیز بر این موضوع تأکید بسیار دارد و مى فرماید:

بانوان ایران در این نهضت و انقلاب سهم بیشترى از مردان دارند... در تربیتى که اشتغال دارند.

از طرفى، وقتى از نظر امام «ره» به دین شناختى زنان و مسائل آنان مى نگریم، اصالت نهاد خانواده به عنوان مایه سکون و انس جویى و محبت ورزى زن و شوهر و جایگاه امن تربیت فرزندان، از یک سو و شرافت مقام مادرى و مسئولیت خطیر و ارزشمند آن از سوى دیگر جلوه اى ویژه و جایگاهى محورى دارد. در این میان عنایت و اهتمام خاص حضرت امام «ره» به این نهاد و به ویژه به مقام مادرى کاملاً مشهود است.

در نگاه امام خمینى «ره» مى توان به روشنى دریافت که زن از نظر موقعیت و مسئولیت هایش در یکى از حیاتى ترین و زیر بنایى ترین نهادها و موقعیت هاى بشرى یعنى خانواده تعیین کننده جهت حرکت جامعه است. به طورى که مى فرمایند: «اول مدرسه اى که بچه دارد، دامن مادر است.» همواره صلح و آرامش، موفقیت یا انحرافات، نارضایتى، ناپاکى و فساد خانواده و همچنین سرنوشت گروه هاى اجتماعى و افراد جامعه، به زنان آن جامعه وابسته است. جمله زیر از امام خمینى «ره» بیانگر این جایگاه است:

زن نقش بزرگى در اجتماع دارد، زن مظهر تحقق آمال بشرى است.

ایشان نقش مادرى و عاطفه مادرى زن را بُعد مهم و قابل تأملى مى داند و چنین تصریح مى کند:

تجسم عطوفت و رحمت در دیدگان نورانى مادر، بارقه رحمت و عطوفت رب العالمین است. خداوند تبارک و تعالى، قلب و جان مادران را با نور رحمت ربوبیّت خود آمیخته، آن گونه که وصف آن را کس نتواند کرد.

همچنین اهمیت زنان در تعلیم و تربیت از دیدگاه امام خمینى «ره» در بیانات زیر کاملاً آشکار است:

از دامن شما باید این مطالب شروع بشود که بچه ها را تربیت کنید، یک تربیت صحیح اسلامى.

بچه ها از مادر بهتر چیز اخذ مى کنند، آن قدرى که تحت تأثیر مادر هستند، تحت تأثیر پدر نیستند، تحت تأثیر معلم نیستند.

شایان توجه است که عشق و عاطفه مادرى در تربیت فرزندان و در کسب آموزش واقعى و بنیادین براى زندگى آینده شان مؤثر است. فرزندان بر اعمال و رفتار مادر نگاه مى کنند و آشکارا اهداف و خلق و خوى وى را دنبال مى کنند.

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران