16. مهر 1396 - 12:51   |   کد مطلب: 23205
صبریه: آیه قرآن در مورد اندازه حجاب و نوع پوشش بانوان نیز وجود دارد و خدای متعال از این واجب، دستوراتی را ابلاغ فرموده اما باید بدانیم که حجاب صرفأ به معنای پوشاندن به هر طریقی نیست، مثلا اگر کسی لباس تنگ بپوشد در واقع مراد اصلی حجاب که همان دفع جلب توجه نامحرم است را رعایت نکرده ، زیرا لباس های تنگ نه تنها دفع نظر نمی کنند بلکه در بیشتر مواقع زینتی مضاعف به انسان می بخشد و نگاه های منفور را جذب می کند.

یادداشت پایگاه  خبری تحلیلی صبریه؛ اسلام یک دین کامل در تمام زمینه های فردی و اجتماعی می باشد و دستورات روشن آن به خوبی مسیر سعادت، رشد و تعالی را ترسیم نموده اما بحث در اینجا می تواند مربوط به نوع رساندن این دستورات و فرامین به انسان ها در زمان های مختلف و شیوه آشنایی مردم با مقادیر الهی و دینی باشد.

 

کم کاری دستگاه های مذهبی و متولیان مربوطه نسبت به نوع رساندن این فریضه الهی به مردم که باید در نوع تبلیغ این مساله مهم بیش از پیش با شیوه های نوین و دارای جاذبه مردم را آگاه کنند و همچنین مناسب نبودن بسترهای فرهنگ سازی عمومی در درون جامعه مانند نقص در رسانه های ملی ( دیداری، شنیداری و رسانه های نوشتاری)  نیز عامل دیگری بر کمرنگ شدن مساله حجاب شده است.

 

قرآن کریم در آیه 31 سوره نور به ما دستور می دهد که هنگام مواجه شدن مرد نامحرم با زن نامحرم "یَغَضُّوا مِن ابصارهم" یعنی نگاه تیز به یکدیگر نکنید به گونه ای که چهره طرف مقابل با تمام جزئیاتش در ذهن شما نقش ببند زیرا پیامدهای ناگواری به دنبال دارد، بلکه باید مصونیت نگاهی در درون هر مرد و زن مسلمان وجود داشته باشد.

 

آیه قرآن در مورد اندازه حجاب و نوع پوشش بانوان نیز وجود دارد و خدای متعال از این واجب،  دستوراتی را ابلاغ فرموده اما باید بدانیم که حجاب صرفأ به معنای پوشاندن به هر طریقی نیست، مثلا اگر کسی لباس تنگ بپوشد در واقع مراد اصلی حجاب که همان دفع جلب توجه نامحرم است را رعایت نکرده ، زیرا لباس های تنگ نه تنها دفع نظر نمی کنند بلکه در بیشتر مواقع زینتی مضاعف به انسان می بخشد و نگاه های منفور را جذب می کند.

 

پوشیدن لباس های بدن نما و جذاب ، نوعی بی حجابی مطرح می شوند که در حدیثی از پیامبر(ص) آمده است در آینده زن هایی خواهند آمد که پوشیده هستند اما در واقع عریان می باشند و در فتنه های (معاصی) بوجود آمده ورود می کنند.

 

فلسفه حجاب از این جا مشخص می شود که خداوند برای جلوگیری از هرج و مرج در جوامع گوناگون بخصوص جوامع اسلامی ، امر به حجاب را مطرح کرده تا نوعی عامل بازدارنده ای را واجب کند که نبود آن لطمه های بسیار مخربی به مردم آن جامعه می رساند همانطور که امروزه در برخی مناطق دنیا شاهد آن هستیم.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران