18. مهر 1396 - 11:09   |   کد مطلب: 23211
صبریه: نیازهای فیریولوژیک یا اولیه، نیاز به امنیت، نیاز به محبت و نیاز به احترام، از مهم ترین نیاز روانی بشری هستند .

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛سلامت روان یکی از اصطلاحاتی است که همواره مورد اختلافات بوده و هر کسی برای این تعریف، ملاکی را در نظر می گیرد؛ اما عموماً کسی که با هنجارها و رفتار اکثریت جامعه ی خویش مطابق و سازگار باشد، از لحاظ روانی سالم معرفی و تلقی می شود. این فرد رفتارهایش را طبق عرف و هنجارهای جامعه ی خود مطابقت می دهد. از زندگی شخصی خود احساس لذت و رضایت دارد و از نظر اطرافیان، شخصی خوشنود و راضی به نظر می رسد، هم در زندگی شخصی و هم زندگی اجتماعی خویش.

 

در جامعه ی کنونی خوش بختانه محدودیت وجود ندارد. در عرصه ی ورزش، تولید، تجارت، رانندگی و. .. زنان دخیل هستند و حتی در پست ها و موقعیت های بالاتر هم چون شورای شهر، مجلس شورای اسلامی و... زنان هم ردیف مردان قرار گرفته اند. زنان جامعه ی ما باید با ارتقاء اعتماد به نفس خویش، خودپنداری قوی تر بیابند. در این بین می بایست متغیر کوشش و تلاش خود را بیش تر کنند و در حال حاضر کم تر شغلی را می بینیم که بین جنسیت زنان و مردان فرقی قائل شده باشد؛ پس زنان و جامعه هر دو توانسته و می توانند بستر رشد و تعالی یک دیگر را فراهم کنند تا سلامت روان و دوری از افسردگی به معنای واقعی محقق شود.

 

اگر بخواهیم خانواده ای سالم از نظر جسمانی و روانی داشته باشیم، باید نیازهای افراد خانواده را برآورده کنیم؛ در غیر این صورت، بیماری ظهور، رشد و یا عود می کند. در حقیقت جدا از نیازهای اولیه و جسمانی، سه یا چهار طبقه نیاز داریم که می بایست برآورده شوند، نیازهایی هم چون: نیاز به امنیت و آرامش به طور مثال گله کردن بیش از حد بانوان، باعث سلب آرامش و امنیت مردان در خانه می شود. در خصوص کودکان هم مقایسه ی آنان با دیگر هم سن و سال ها، باعث ایجاد ترس در دل کودکان می شود. حتی بی توجهی به آن ها سلامت روان شان را به خطر می اندازد.

 

در این بین بروز علاقه و بیان محبت همواره به عنوان بهترین راهکار و درمان جهت حصول سلامت روان توصیه و مورد توجه قرار گرفته است؛ چرا که نیاز به محبت به عنوان نیاز بعدی هر انسانی مطرح می شود. پس از آن نیاز به احترام مدنظر است؛ به عبارت دیگر هر انسانی آرزو دارد تا به او احترام بگذارند. پس نیازهای فیریولوژیک یا اولیه، نیاز به امنیت، نیاز به محبت و نیاز به احترام، مهم ترین نیازهای بشری هستند که می بایست برآورده شوند؛ اما در تأمین و رفع این نیازها، زن در جایگاه همسر و مادر، رکنی اساسی ایفا می کند. بدیهی است وقتی نیازهای اولیه برآورده شوند، نیازهای وجودی مثل زیبادوستی، پیش رفت در زندگی و... بروز می کنند که باعث تعالی و رشد می شوند. در این بالندگی و تعالی، زنان و نقش حساس و مهم آن ها، حرف اول را می زند.

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران
سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)