13. اسفند 1396 - 9:18   |   کد مطلب: 23684
صبریه: راز اصیل آفرینش زن، آرامش زن و مرد است و خداوند اصالت را در ایجاد این آرامش به زن داده است با توجه به این آیه به یکی از فلسفه های حجاب پی می بریم که برای حفظ ارامش خود و خانواده ی خود و جامعه خداوند چنین دستوری را داده است هر چند عفاف و حجاب فقط برای زنان نیست بلکه مردان نیز باید عفاف و حجاب داشته باشند .

یادداشت پایگاه خبری تحلیلی صبریه؛ یکی از معانی عفاف، بازایستادن از حرام و پارسایی است و حجاب نیز معانی مختلفی دارد و یکی از معانی آن چادری که زنان سرتاپای خود را بدان می پوشانند و خانواده نیز به گروهی خاص از خویشاوندان که در برآوردن نیازهای اساسی اعضاء، مسئولیت اصلی را عهده دار است اطلاق می شود.

 

این گروه، ترکیبی از افرادند که از طریق خون، ازدواج یا فرزند خواندگی (در غیر حوزه ی اسلام) به هم مربوط می شوند. با توجه به این معانی می خواهیم بررسی کنیم که حجاب و عفاف چه ارتباطی با تحکیم خانواده دارد؟ در آیات 30 و 31 سوره ی نور که خداوند ابتدا به مردان مؤمن سفارش فرموده: «بعضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم» و در ادامه ی آیه نیز به زنان مؤمن همین سفارش را فرموده است.

 

 به زنان سفارش دیگری نیز نموده که: «و زیبایی هایشان را جز آنجه خود نمایان است آشکار نسازند. و اطراف معقنعه های خود را بر سینه ی خویش بیندازند تا سینه شان را بپوشاند.» و در سوره ی احزاب کیفیت حجاب و حریم عفاف را بیان می کند.

 

 در آیه ی 189 سوره ی اعراف خداوند فرموده «... و جعل منها زوجها لیسکن الیها...» راز اصیل آفرینش زن، آرامش زن و مرد است و خداوند اصالت را در ایجاد این آرامش به زن داده است با توجه به این آیه به یکی از فلسفه های حجاب پی می بریم که برای حفظ ارامش خود و خانواده ی خود و جامعه خداوند چنین دستوری را داده است هر چند عفاف و حجاب فقط برای زنان نیست بلکه مردان نیز باید عفاف و حجاب داشته باشند .

 

مقام رهبری در این زمینه فرموده اند: «حجاب و عفاف مخصوص خواهران نیست؛ ای برادران مسلمان و ای برادران جوان شما هم مراعات عفاف و حجاب اسلامی را بکنید. شما هم با لباس شایسته در محیط کار و در محیط جامعه ظاهر شوید».

 

 اگر هم زن و هم مرد مراعات حدود الهی را بکنند مسلماً در جامعه هم تأثیر گذارند و تأثیر آن را بر روی خانواده خود نیز خواهند دید.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

سلامت نیوز
فوت وفن
هواشناسی کرمانشاه
پايگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی سيد علی خامنه ای (مد ظله العالی)
پویش- دخترانه- ما زنده ایم
تلگرام صبریه
پارلمان مجازی ایران